بلاگ

ریزش مو یک اتفاق تلخ در زندگی آقایان است، بخصوص اگر این ریزش مو ناشی از عوامل ژنتیکی باشد و کاری از دست فرد برای درمان آن برنیاید. برخی از آقایان با مشاهده ی ریزش موهایشان اعتماد به نفس شان را از دست می دهند و با دیدن موهای پرپر شده شان روی بالشت یا کف حمام احساس ناخوشایندی را تجربه می کنند.با وجود اینکه در بیشتر موارد ریزش مو ارثی است، اما وراثت همیشه تنها عامل مشکل از بین رفتن موها نیست. عوامل دیگری نیز وجود دارند که ریزش مو را تسریع می کنند.

ریزش مو؛ مشکلات غده تیروئید
تیروئید غده ای کوچک است، اما تاثیر زیادی در عملکرد متابولیکی بدن دارد. کم کاری تیروئید یکی از مشکلات رایجی است که باعث تنبلی این غده شده و باعث بروز مشکلات زیادی در سلامتی حتی سرطان می شود. کم کاری تیروئید علائم زیادی دارد و یکی از این علائم ریزش مو است که هر دو جنس زن و مرد را درگیر می کند.

اگر در بدن خود علاوه بر ریزش مو علائم دیگری مانند خستگی، فشار دادن دندان ها به هم، گردن درد و یا احساس ناخوشی کلی می کنید، بهتر است به پزشک مراجعه کرده و تیروئیدتان را بررسی کنید.

ریزش مو؛ استرس زیاد
احتمالا شما نیز موقع عصبانیت، بارها دلتان خواسته است که تک تک موهایتان را بکنید. این حرفی است که اکثر ما در حین عصبانیت به زبان می آوریم. اما واقعیت این است که شرایط استرس زا چنین تاثیری روی موها دارند.

به عقیده ی محققان مایوکلینیک استرس زیاد باعث ریزش مو می شود. به عقیده ی این محققان تنش های روحی – روانی و استرس به سه شیوه باعث ریزش و طاسی مو می شود.

اول اینکه استرس باعث می شود که تعداد زیادی از فولیکول های مو (پیاز مو) وارد فاز استراحت شوند که این امر باعث می شود در حین شانه زدن موها دچار ریزش شوند. دوم اینکه واکنش خودایمنی ناشی از استرس زیاد به فولیکول ها آسیب می زند. سوم اینکه بیماری تریکوتیلومانیا یا جنون کندن مو اختلالی است که فرد موهای سر و صورت خود را به طور وسواسی و بی اختیار می کند و این اختلال ناشی از استرس و سرخوردگی است.

ریزش مو؛ عفونت ها
برخی مشکلات عفونی وجود دارند که باعث ریزش مو می شوند. عفونت های قارچی پوستی یا درماتوفیتوزیس یکی از این عفونت هایی است که بافت های پوست، مو و ناخن را درگیر کرده و منجر به از بین رفتن موها می شود. عفونت های قارچی در هر قسمتی از بدن بروز می کنند که پوست سر یکی از این نواحی است و نتیجه ی آن ریزش مو می شود.

از دیگر عفونت هایی که زمینه ی ریزش موی آقایان را فراهم می سازد، مشکل درماتیت است. این بیماری پوستی با درگیر کردن پوست سر، موها را نیز درگیر می کند.

فولیکولیت نیز همانطور که از اسمش پیداست، عفونتی است که فولیکول های مو را مبتلا می کند.

به عقیده ی محققان، سیفلیس یک بیماری مقاربتی مسری است که می تواند باعث شکنندگی و نازک شدن موها شده و آنها را از بین ببرد.

۰۰۰۰۰

برخی مشکلات عفونی وجود دارند که باعث ریزش مو می شوند

 

ریزش مو؛ تغذیه ی نامناسب
امروزه بر همه روشن است که داشتن تغذیه ای نامناسب می تواند مشکلات جدی برای سلامتی ایجاد کند و موها نیز از این آسیب در امان نخواهند ماند.

نتایج پژوهش هایی که در Daily Mail به چاپ رسیده است نشان می دهد که موها از پروتئین ساخته می شوند. بنابراین عدم مصرف کافی پروتئین می تواند به سلامت موها آسیب بزند. توجه داشته باشید که موها برای سالم ماندن به آهن و ویتامین C نیز نیاز دارند.

با این حال به عقیده ی برخی محققان، داشتن تغذیه ای سرشار از پروتئین نیز می تواند برای پوست سر آسیب رسان باشد، چون در چنین رژیم هایی به میزان کافی کربوهیدرات مصرف نمی شود و امکان بروز کمبودهای غذایی وجود دارد. بنابراین نیازی نیست که خودتان را مجبور به مصرف بیش از حد پروتئین و نوشیدنی های پروتئینی کنید.

ریزش مو؛ مصرف دخانیات
امروزه متاسفانه شاهد مصرف زیاد دخانیات بخصوص قلیان در بین جوانان و حتی در دختران و زنان جوان هستیم. عادتی که هیچ خیری برای بدن ندارد و سلامتی را با مشکلات جدی مواجه می سازد که ریزش مو یکی از صدها مشکل ناشی از آن است.

نتایج پژوهشی که در National Center for Biotechnology انجام شده است نشان می دهد که ارتباطی بین مصرف دخانیات و آسیب های وارده به فولیکول مو وجود دارد. به عقیده ی محققان افرادی که در دام مصرف دخانیات افتاده اند، خیلی زودتر از معمول دچار ریزش مو، چین و چروک پوستی و سفیدی موها می شوند.

ریزش مو؛ مصرف برخی داروها
با وجود اینکه برای درمان یک بیماری مجبور به مصرف دارو هستیم اما واقعیت این است که این داروها اگر برای درمان عضوی مفید هستند، به اعضای دیگر آسیب می زنند. هیچ دارویی عاری از عوارض جانبی نیست.

به عقیده محققان داروهایی مانند داروهای ضدانعقاد خون، بتابلوکان ها و داروهای ضدافسردگی باعث ریزش موها می شوند. این محققان بر این باور هستند که زیاده روی در مصرف ویتامین A نیز می تواند باعث ریزش مو شود. معمولا مکمل ویتامین A را برای درمان آکنه تجویز می کنند.

علاوه بر این ترکیبات دیگری مانند هورمون های مردانه مانند تستوسترون و استروئیدها نیز باعث ریزش موها می شوند.

توصیه می کنیم در صورت مشاهده ریزش مو، نخست در روش زندگی خود دقیق شوید. به پزشک متخصص پوست و مو مراجعه کنید تا عوامل زمینه ساز آن بررسی شود. ریزش مو زمانی درمان می شود که ارثی نبوده و پزشک متخصص، عوامل زمینه ساز آن را بررسی کرده و برطرف کند.

منبع:تبیان/سلامت نیوز

ترفندهای فوق العاده جالب برای ماندگاری عطر

 ۱٫ اگر می خواهید بوی عطرتان ماندگارتر باشد (که مطمئنا می خواهید!) نباید آنها را در جاهایی مانند حمام و یا دیگر جاهای مرطوب و گرم نگهداری کنید.

 ۲٫ به نقاط نبض دار خود وازلین بزنید و سپس عطر بزنید تا ماندگاری آن بیشتر شود.

 ۳٫ یک لوسیون بی بو پیش از عطر زدن بزنید.

 ۴٫ اسپری را درست بعد از دوش و قبل از لباس پوشیدن بزنید.

 ۵٫ بعد از اسپری عطر روی مچ دست آن را به هم نمالید

 ۶٫ نقاط نبض دار و محل های گرم روی بدن را برای عطر زدن نشانه بگیرید

نقاط مناسب عطر زدن: ۱: مچ دست ها ۲: داخل بازوها ۳: گردن ۴: بین زیر سینه و بالای ناف ۵: پشت زانوها ۶: روی ساق پا و قوزک پا

 ۷٫ برای داشتن رایحه ملایم عطر، آن را روی هوا اسپری کنید و به آرامی از آن فضا عبور کنید

 ۸٫ اسپری کردن عطر به طور مستقیم روی موها ممکن است باعث خشکی آنها شود، در عوض عطر را روی برس بزنید و سپس با آن روی موها بکشید

 

مشخصات عطروادکلن خردادی ها

 آیا می دانستید علاوه بر طالع بینی های مختلف، رایحه انحصاری خود را می توانید با توجه به علائم نجومی و ماه تولد خود بیابید؟ محتویات موجود در برخی از عطرها با خلق خوی متولدین هر ماه تناسب بیشتری دارد.

متولدین برج جوزا بسیار به دنبال تعاملات و ارتباطات هستند. آنها در میان اطرافیان شوخ طبع، باهوش و دوست داشتنی اند ولی در عین حال تمایل به شایعه پراکنی و گزافه گویی دارند. رایحه اسطوخودوس می تواند این دوگانگی شخصیت را به طرز زیبایی آرام و متعادل کند.

 

مشخصات عطروادکلن اردیبهشتی ها

آیا می دانستید علاوه بر طالع بینی های مختلف، رایحه انحصاری خود را می توانید با توجه به علائم نجومی و ماه تولد خود بیابید؟ محتویات موجود در برخی از عطرها با خلق خوی متولدین هر ماه تناسب بیشتری دارد.

اردیبهشتی ها قابل اعتماد، هنرمند و حساس هستند ولی به گزارش پرشین وی از سوی دیگر متولد ماه ثور می تواند تا حدی کوته فکر و لجوج باشد. رایحه گل تنباکو می تواند برای این مقوله روحی/ ذهنی بسیار موثر باشد و ذهن را باز می کند و اردیبهشتی ها در رایحه طبیعی این گیاه غرق می شوند. ناگفته نماند آنها همیشه به دنبال بهترین چیزها در زندگی شان هستند.

مواد در مقیاس نانومتری شامل محصولاتی به اندازه ذرات کمتر از ۱۰۰ نانومتر دارای ویژگی‌های خاصی هستند و برای کاربرد در مقیاس صنعتی آماده شده اند. پیشرفت فناوری نانو بر روش‌ها و فرایند پوشش‌دهی تأثیر چشمگیری داشته است. شناخت عملکردهای جدید روکش‌ها که به واسطه استفاده از نانومواد به دست آمده‌، امکان توسعه کاربردهای جدید را فراهم کرده است. مزیت ویژه روکش‌های نانو این است که امکان تنظیم مستقل سختی و ویژگی‌های سایشی روکش را با ترکیب کردن عناصر و ساخت لایه‌های نانومتری فراهم می‌آورد. اصلاح رنگ‌ها به وسیلة نانومتری کردن ساختار آنها منجر به بهبود خواص فیزیکی و شیمیایی آنها شده، مقاومت شیمیایی و مقاومت در برابر ضربه و خراش را در آنها بالا می‌برد.

 
خراش‌های سطحی می‌توانند طول عمر بسیاری از مواد را کم کنند که انرژی و هزینه‌ی زیادی باید برای تعویض آن مصرف شود. خراش برداشتن مواد بسیاری مثل فلزات، چوب، پلاستیک‌ها، پلیمر‌ها و شیشه‌ها کاربرد آنها را در بسیاری از موارد محدود می‌کند.
بسیاری از پوشش‌های ایجاد شده بر روی سطوح مقاومت به خراش کمی از خود نشان می‌دهند و باید با اضافه کردن افزودنی‌هایی مقاومت به خراش آنها را افزایش داد. ایده‌ی ایجاد سطوحی که خواص خود را حفظ کنند، امروزه زمینه‌ی بسیاری از تحقیقات را به خود اختصاص داده است. روش‌های مختلفی برای افزایش مقاومت به خراش پوشش‌ها وجود دارد.
در کنار تغییر نوع رزین استفاده شده در رنگ، می‌توان از افزودنی‌های مختلف برای بهبود مقاومت به خراش استفاده کرد. پوشش‌های ضد خراش می‌توانند به‌صورت رنگ یا پوشش‌های شفاف روی سطوح ایجاد شوند. این پوشش‌ها در صنایع خودرو و ساختمان کاربرد زیادی دارند. در صنعت ساختمان می‌توان از این پوشش‌ها در نماهای خارجی و داخلی ساختمان، درها، پنجره‌ها، شیشه‌ها، کفپوش‌ها و وسایل داخلی ساختمان استفاده کرد.
 بطور سنتی مقاومت به خراش رنگ‌ها با افزودن مقدار زیادی از افزودنی‌های معدنی اکسید فلزی معدنی که سایز میکرونی دارند ایجاد می‌شود. اما این افزودنی‌ها معمولا باعث مات شدن رنگ می‌شود که این پدیده به دلیل پراکندگی نور مرئی توسط این ذرات است.
تکنولوژی پوشش‌های مقاوم به خراش نانو تا ۲۵ درصد باعث کاهش انرژی مصرف شده در فرایند‌های پوشش‌دهی می‌شود و هزینه‌ی مواد را تا ۷۵ درصد کاهش می‌دهد.

پژوهشگران پرتغالی موفق به ساخت نانو پوششی شدند که علاوه بر محافظت از سطح، می‌تواند محل شروع خوردگی را نشان داده و با فرآیند خود ترمیم شوندگی موجب ترمیم بخش آسیب دیده شود.

خوردگی هر ساله میلیون‌ها دلار خسارت به سازه‌های فلزی وارد می‌کند که این موضوع اثرات منفی اقتصادی در پی دارد. به همین دلیل در طول سال‌های گذشته تحقیقات دامنه‌دار و رو به گسترشی در این حوزه انجام شده است. هدف اصلی این تحقیقات کاهش هزینه نگهداری سازه‌ها و تجهیزات صنعتی است که برای این کار محققان درصدد استفاده از پوشش‌های حسگر فعال هستند. با استفاده از این پوشش‌ها، برای نگهداری ادوات و تجهیزات صنعتی نیاز به انجام فرآیندهای پرهزینه نخواهد بود.

یکی از راهبردهای دیگر برای این کار استفاده از پوشش‌های خودترمیم شونده است. گزارش‌های متعددی درباره پوشش‌های خودترمیم شونده مبتنی بر فناوری نانو منتشر شده که قرار است جایگزین پوشش‌های سمی کروم فعلی شوند.

اخیرا مقاله‌ای منتشر شده که در آن پوششی حاوی نانوکپسول معرفی شده است. درون این نانوکپسول‌ معرف‌های شیمیایی پر شده است. این کار در دانشگاه آوریو پرتغال انجام شده که در آن محققان پوششی ساخته‌اند که در صورت آغاز فرآیند خوردگی، می‌تواند محل خوردگی را نشان داده و کار ترمیم سطح را انجام دهد.

در واقع با شروع فرآیند خوردگی، عوامل خورنده موجب از بین رفتن یک بخش از سازه می‌شود در نتیجه رنگ بخش خورده شده تغییر می‌کند.

ژلودکویچ از محققان این پروژه می‌گوید شناسایی فرآیند خوردگی می‌تواند مستقل از فرآیند محافظت باشد. برای مثال این پوشش جدیدی که ما ساخته‌ایم دارای عملکردهای مختلفی است به طوری که علاوه بر نشان دادن محل خوردگی، می‌تواند ترمیم محل خورده شده را نیز انجام دهد این کار با استفاده از نانوساختارهای هوشمند انجام می‌شود. در واقع این پوشش هم از سطح محافظت کرده و هم در صورت بروز مشکل آن را ترمیم می‌کند.

در این پوشش، نانوکپسول‌های حاوی مواد شیمیایی ترمیم کننده وجود دارد. همچنین این پوشش از چندین لایه تشکیل شده است که هر لایه نانوکپسول خاص خود را داشته و عملکرد جدا از دیگر لایه‌ها دارد. یکی از مواد اصلی به کار رفته در این نانوکپسول‌ها، فنول‌فتالئین بوده که یک نوع شناساگر رنگی است. با شروع فرآیند خوردگی یون هیدروکسید تشکیل شده و موجب تغییر پ هاش محیط پوشش می‌شود این تغییر باعث تغییر رنگ در محل خوردگی می‌شود

از اولین باری که شما شروع به استفاده از تیغ برای اصلاح موهای صورت و بدن خود کرده‌اید سال ها می‌گذرد، اما این به این معنا نیست که همیشه اصلاح با تیغ را درست انجام می‌دهید.

 

صرف نظر از اینکه شما چقدر در استفاده از تیغ مهارت دارید، سوختگی ها، شکاف‌ها و موهای فرو‌‌‌‌‌‌رفته در پوست، فوق العاده شایع هستند. در اینجا رایج ترین اشتباهاتی که زنان در اصلاح با تیغ انجام می دهند را از زبان متخصصان پوست بیان می‌کنیم و به شما می‌گوییم که چگونه دیگر این اشتباهات را انجام ندهید.

  

قبل از اصلاح با تیغ پوستتان را کف مالی نمی‌کنید 

اصلاح کردن بدون استفاده از کف! هر چند این کار باعث صرفه جویی در زمان می‌شود اما همیشه باعث ایجاد برجستگی‌های قرمز کوچکی روی پوست می‌شود که از بین رفتن آنها چند روز طول می‌کشد. دکتر Joel Schlessinger، متخصص پوست و مشاور سایت خدمات زیبایی Real self می‌گوید: ژل ها و کرم های اصلاح برای این ساخته شده‌اند تا به کمک آن تیغ به آرامی ‌روی پوست لیز بخورد، بدون هیچ گونه حالت کشیدن یا نیشگون گرفتن پوست. بدون این ژل‌ها و کرم‌ها قطعا دچار سوختگی بعد از اصلاح با تیغ، بریدگی، سوزش و آسیب پوست خواهید شد. استفاده از آب در  اصلاح با تیغ نیز بهتر  از استفاده نکردن از ژل‌ها و کرم های اصلاح است.

  

از تیغ یکبار مصرف، بیشتر از یک هفته استفاده می‌کنید 

اگر هر روز اصلاح می‌کنید، باید تیغ تان را هفته ای یکبار دور بیندازید. دکتر Schlessinger می‌گوید: تیغه‌های کند به احتمال زیاد باعث برآمدگی ناشی از تیغ، سوزش و شکاف می‌شوند و تیغه‌های قدیمی‌ می‌‌توانند محل تجمع باکتری شود و عفونت ایجاد کند. اگر  اصلاحی نزدیک تر به سطح پوست با کمترین التهاب می‌خواهید، به تعداد روزهایی که از تیغ فعلی تان استفاده می‌کنید، به دقت توجه کنید. دکتر Dendy Engelman، متخصص پوست در مرکز تخصصی پوست و جراحی زیبایی شهر منهتن می‌گوید: قانون کلی این است که اگر احساس می‌کنید تیغ پوست یا مو را می‌کشد، آن را دور بیندازید چرا که مثل یک بمب ساعتی است که منتظر تحریک پوستتان است.

 

 

قبل از اصلاح با تیغ پوستتان را کف مالی کنید ‎

 

بر‌خلاف جهت رویش مو تیغ اصلاح را بر روی پوست می‌کشید 

این قضیه درست است که این روش ممکن است به شما کمک کند اصلاحی ‌نزدیک تر به سطح پوست و پوست صاف تری بعد از اصلاح با تیغ داشته باشید اما باعث درد نیز خواهد شد. علاوه بر این، نوک کند موها می‌تواند به جای رشد کردن به سمت بیرون، به سمت داخل پوست رشد کند. امان از موهای فرو رفته در پوست! دکتر Schlessinger می‌گوید: علی الخصوص افرادی با پوست حساس، بهتر است اصلاح فقط در همان جهت رشد موها انجام دهند. اگر شما مستعد دچار شدن به سوختگی تیغ یا موهای فرو رفته در پوست هستید، از یک ژل یا سرم مخصوص اصلاح که التهاب‌های ناشی از تیغ زدن را تسکین می‌دهد، استفاده کنید.

  

شما با بیشترین سرعت ممکن با تیغ اصلاح می کنید 

دکتر Engelman می‌گوید: هنگامی‌که سعی می‌کنید با سرعت زیاد اصلاح کنید، احتمال بیشتری وجود دارد پوستتان  را ببرید، پوستتان را تحریک کنید یا برخی جاها را اصلاح نکنید. در عوض، شما باید برای جلوگیری از هرگونه مشکلات پوستی از حرکات ملایم و نرم استفاده کنید. اگر پوست خود را حتی کمی ببرید احتمالا بیشتر از مقدار مورد انتظاررخونریزی خواهد داشت، بنابراین بهترین کار این است که که ناحیه مورد نظر را فشار دهید تا خونریزی بند بیاد. اگر عجله دارید و وقتتان کم است، یک قابض کوچک روی آن قرار دهید تا جریان خون را بند بیاورد و مقداری ضد عرق روی آن ناحیه بمالید.»

  

فشار زیادی روی تیغ اصلاح وارد می‌کنید 

در مورد میزان فشاری که باید هنگام تیغ زدن بر پوستتان وارد کنید، به یاد داشته باشید که هر چه کمتر باشد، بهتر است. دکتر Engelman می‌گوید: هر چه بیشتر به پوستتان فشار وارد کنید، سطح پوست ناهموارتر می‌شود، چون شما در جاهایی که تیغ پایین می‌آید، فرورفتگی ایجاد می‌کنید. بسیاری از تیغ‌های چند لبه، اصلاحی بسیار نزدیک به سطح پوست انجام می‌دهند و اگر فشار بیش از حد بر آنها وارد کنید، باعث عفونت و رفتن مو  در پوست می‌شوند.

 

شما پس از اصلاح با تیغ، پوست را مرطوب نمی‌کنید 

دکتر Schlessinger می‌گوید: بهتر است که به محض بیرون آمدن از حمام، پوستتان را مرطوب کنید، چون استفاده از مرطوب کننده در حالی‌که پوست هنوز نمناک است کمک می‌کند تا آنچه در پوست است حفظ شود. اگر پس از اصلاح با تیغ پوست را مرطوب نکنید و این مرحله را نادیده بگیرید، لایه های رویی پوست به علت لایه برداری و اصلاح با تیغ، به سرعت خشک می شود و رطوبت خود را از دست می دهد. دکتر Engelman توصیه می‌کند که برای کاهش التهاب و قرمزی پوست از یک روغن بدن آبرسان به پوست نیز استفاده کنید.

 

منبع: بیتوته

 

هوای سرد زمستان، می‌تواند تاثیر بسیار نامطلوبی روی لب‌هایتان بگذارد و البته مراقبت‌های نادرست نیز در این میان مزید بر علت می‌شود که مهم‌ترین آن‌ها در این مطلب آورده شده است.

 

درحال آرایش صورتتان هستید و نوبت به آرایش لب‌ها می‌رسد. اما آنقدر لب‌هایتان خشک شده که رژلب به سختی روی آن حرکت می‌کند و ترک‌ها مانع از پخش شدن رژ می‌شوند!

 

هوای سرد زمستان، می‌تواند تاثیر بسیار نامطلوبی روی لب‌هایتان بگذارد و البته مراقبت‌های نادرست نیز در این میان مزید بر علت می‌شود که مهم‌ترین آن‌ها عبارتند از:

 

از بالم لب‌هایی که حاوی الکل یا رتینول هستند استفاده می‌کنید.

شب هنگام خواب، رژلبتان را پاک نمی‌کنید.

از رژلب‌های بی کیفیت استفاده می‌کنید.

آب بدنتان کم شده‌است.

لب‌هایتان را می‌مکید یا پوسته‌ها را می‌کنید.

 

برای مراقبت از لب‌هایتان این راه‌ها را به شما پیشنهاد می‌دهیم: 

۱٫ در منزل حتما از بخورهای مرطوب کننده هوا استفاده کنید. هوای بیرون به خودی خود، تاثیر زیادی در خشکی لبتان دارد، پس حداقل باید سعی کنید محیط خانه را مرطوب نگه‌ دارد تا شب تا صبح به هنگام خواب، خشکی لب‌هایتان تشدید نشود.

 

۲٫ وقتی از خانه بیرون می‌روید، به خصوص هنگام وزیدن بادهای شدید، حتما جلوی صورتتان را با شال بپوشانید.

 

۳٫ کم شدن آب بدن یکی از اصلی‌ترین دلایل خشکی لب در زمستان است. روزانه حداقل ۸ لیوان آب بنوشید و به مقدار زیاد از میوه‌ها و سبزیجات استفاده کنید تا آب بدنتان همیشه در حد نرمال باقی بماند. با این کار لب‌هایتان نیز مرطوب خواهند شد.

 

۴٫ کمبود ویتامین B، نقش زیادی در خشکی لب‌ها خواهد داشت. با مشورت پزشکتان، آزمایش انجام دهید و در صورت کمبود این ویتامین، از جانب پزشک به شما قرص‌های مکمل پیشنهاد خواهد شد.

 

۵٫ سیگار کشیدن نیز خشکی لب‌هایتان را به خصوص در هوای سرد تشدید می‌کند. همینطور رنگ لب‌هایتان نیز به مرور تغییر خواهد کرد. تا حد امکان از کشیدن سیگار اجتناب کنید.

 

۶٫ به محض خشک شدن لبها اولین کاری که به ذهن همه ما می‌رسد این است که با مکیدن لب، آن را مرطوب کنیم. اما اینکار فقط و فقط خشکی لب‌هایتان را بیشتر می‌کند. همیشه یک بالم لب یه همراه داشته باشید و به محض احساس خشکی، از آن استفاده کنید.

 

۷٫ روغن کپسول ویتامین E در رفع خشکی لب تاثیر بسیار زیادی دارد. این کپسول‌ها را خریداری کرده و روغن آن را خارج کنید و هر شب به لب‌‌هایتان بزنید.

 

منبع: زیبامون

نانومواد تجاری متداول را می توان به چند دسته کلی تقسیم بندی کرد. در مورد مشخصات این مواد باید به چند نکته مانند اندازه ذرات، درصد خلوص، سطح ویژه، مورفولوژی ذرات، ساختار کریستالی و سایر خواص توجه کرد. البته داشتن اندازه ذرات کوچکتر، خلوص بالاتر و توزیع یکنواخت تر ذرات مهم است اما توجه به تمام پارامترها در تحقیقات ضروری نیست و گاهی این تغییرات باعث افزایش چند برابری قیمت می شود. از این رو باید با توجه به حساسیت تحقیق و مشخصات مورد نیاز، نانوماده مورد نظر را انتخاب کرد. از طرفی دیگر برای انجام تحقیقات باید به پتانسیل های موجود در زمینه امکان تهیه نانوماده مورد نیاز توجه کرده و با توجه به آن مراحل تحقیق را تعریف کرد. برای مثال انتخاب سه ماده نانو با سه اندازه ۱۰ و ۲۰ و ۳۰ نانومتر برای بررسی اثر اندازه بر روی تغییرات یک پارامتر امکان پذیر نیست زیرا تولید کنندگان محدودی از یک ماده ۳ اندازه مختلف با دقت بالا تولید می کنند. مواد نانو با توجه به شکل به نانو پرکننده های یک بعدی ( میله ای ) ، نانوپرکننده های دوبعدی (صفحه ای) و نانوپرکننده های سه بعدی (ذره اي) تقسیم بندی می شود. این مواد را می توان بصورت زیر نیز تقسیم بندی کرد.

 

۱-     نانوذرات اکسیدی

۲-     نانوذرات غیراکسیدی ( کاربیدی، نیتریدی، بریدی، … )

۳-     نانوذرات عنصری ( که اکثرا شامل نانوذرات فلزی، بور، کربن و سایر عناصر می شود. )

۴-     انواع مختلف نانو لوله های کربنی(CNT)

۵-     انواع مختلف نانومیله ها ( NanoRod )، نانو ویسکرها ( Nano Wisker )، نانوسیم ها ( Nanowireنانوفيبر ها ( Nanofiber )

۶-     انواع مختلف نانو ساختارهای کربنی مانند فلورین ها (C60 C70) و نانوالماس ها (Nano-Diamonds)

۷-     نانومحلول ها

۸-     نانومواد معدنی

۹-     انواع مختلف کوانتوم دات ها( Quantum Dots )

نانوذرات اکسیدی که اغلب نانوذرات اکسیدی سرامیکی هم نامیده می شوند، شامل محدوده وسیعی از نانوذرات می گردند. این دسته از نانومواد، پراستفاده ترین دسته از نانوموادها را تشکیل می دهند. این مواد شامل نانواکسید تیتانیوم( TiO2 )، نانواکسید آلومینیوم ( Al2O3 )، نانواکسید زیرکونیوم ( ZrO2 )، نانواکسید بور ( B2O3 )، نانواکسید بیسموت ( Bi2O3 )، نانواکسید سریم ( CeO2 )، نانواکسید کبالت( Co3O4 CoO )، نانواکسید کروم ( Cr2O3 )، نانواکسید مس ( CuO )، نانواکسید آهن (  Fe3O4 Fe2O3 )، نانواکسید ایندیوم (In2O3 )، نانواکسید قلع ( Sn2O3 )، نانواکسید منیزیم ( MgO )، نانواکسید منگنز (  Mn2O3)، نانواکسید مولیبیدن ( MoO3 )، نانواکسید نیکل ( NiO )، نانواکسید سیلیکون ( SiO2 )، نانواکسید تنگستن ( WO3 )، نانواکسید ایتریا ( Y2O3 )، نانواکسید روی ( ZnO ) و … می باشد.

از کاربردهای نانوپودر اكسيد سريوم ( CeO2 )، استفاده كاتاليستي براي تبديل گازهاي مضر خروجي از اگزوز خودرو و تبديل آنها به گازهاي با ضرر كمتر مي باشد. كاربرد مهم ديگر آن در زمينه توليد و ذخيره سازي هيدروژن مي باشد. علت اصلي اين كاربردها وجود جاهاي خالي اكسيژن در سطح سريا مي باشد كه بعنوان مكان فعال در واكنش ها عمل مي كنند.

نانوپودر اکسید زیرکونیوم ( ZrO2 ) در صنایع نسوز و هسته ای کاربرد دارد. از نانوذرات نانواکسید سیلیس (SiO2 )، برای ساخت نمونه‌هاي بتن حاوي نانوذرات سيليس (HPC)، نانوسيليس در جلوگيري از خوردگي فولاد، … استفاده می شود. استفاده از نانوسيليس در تهيه بتن ضمن افزايش عمر بنا مانع از فرسايش و خوردگي سدها و سازه هاي دريايي به ويژه در بخش هاي بندري و نفت و گاز می شود.

 نانوذرات اکسید سرب با ساختاری مناسب برای ساخت باتری‌های سرب-اسید با طول عمر و ظرفیت بالا استفاده می شود. نانو  ذره  اکسید روی  در صنایع   مختلف می تواند جانشین  اکسید روی  ماکرومولکول گردد  و خواص  فوق العاده ای به محصول نهایی بدهد. این محصول در صنایع نفت و گاز و پتروشیمی به عنوان کاتالیزور استفاده می گردد و همچنین در صنعت لاستیک سازی ، الکترونیک ، الکتریک ، لعاب ، آرایشی و بهداشتی و در صنایع شیمیایی مختلف دیگر کاربرد وسیعی دارد.

این دسته می تواند شامل تمام اکسیدهای عناصر جدول تناوبی باشد. نانواکسیدهای عناصر کمیاب نیز در مواردی بصورت تجاری عرضه می شود. قیمت این دسته از نانوذرات اغلب تا حدودی نزدیک می باشد. این نانواکسیدها اغلب غیرفعال بوده و در شرایط محیط واکنش خاصی نمی دهند. این نانوپودرها را می توان تا چندین سال در شرایط مناسب نگهداری کرد. بعضی از این نانوذرات به رطوبت حساس بوده و ممکن است در بلندمدت واکنش دهند.

نانواکسیدهای غیراکسیدی نیز بطور گسترده مورد استفاده قرار می گیرند ولی اغلب قیمت بالاتری نسبت به نانوذرات اکسیدی دارند. معروفترین نانوذرات در این دسته شامل نانوسیلیکون کاربید ( SiC )، نانوسیلیکون نیترید ( Si3N4 )، نانوتیتانیوم کاربید ( TiC )، نانوتیتانیوم نیترید ( TiN )، نانونیترید بور (BN)، نانوکاربید تنگستن (WC )،  نانو دی برید تیتانیوم ( TiB2 )، … می باشد. قیمت این مواد حداقل دو تا سه برابر قیمت نانومواد اکسیدی می باشد. کاربردهای محدودتری نسبت به نانومواد اکسیدی دارند.

نانوذرات عنصری شامل طیف وسیعی از نانومواد می شود. این نانوذرات به دلیل خالص بودن و همینطور اندازه بسیار ریز ذرات، به شدت واکنش پذیر هستند و حتی واکنش پذیری آن ها از مواد غیرنانو مشابه بسیار بیشتر است. این موضوع به دلیل سطح ویژه بسیار زیاد آنها می باشد. تقریبا این واکنش پذیری در تمام این مواد دیده می شود و در برخی از موارد استفاده نابجا باعث انفجار نانومواد می شود که بسیار خطرناک است. نانومواد عنصری متداول شامل نانونقره ( Nano Ag ) به صورت پودر و نانوسیم، نانوطلا ( Nano Au )، نانوبور ( Nano B )، نانوکبالت ( Nano Co )، نانوکروم ( Nano Cr )، نانومس ( Nano Cu )، نانوآهن ( Nano Fe )، نانومولیبیدن ( Nano Mo )، نانونیکل ( Nano Ni )، نانوسیلیس ( Nano Si )، نانوتیتانیوم ( Nano Ti )، نانوتنگستن ( Nano W )، نانوروی ( Nano Zn ) و …  می باشند.

دسته ای دیگر از نانوساختارها، ترکیبات مختلف کربن به صورت نانولوله های کربنی ( CNT ) می باشد. نانولوله ها به صورت های مختلفی یافت می شوند. این نانولوله ها به صورت تک جداره ( SWCNT ) ( Single Wall )، دو جداره ( DWCNT ) ( Double wall )، چند دیواره ( MWCNT ) ( Multiwall ) یافت می شوند. قیمت نانولوله های تک دیواره بسیار بیشتر از دو دیواره و چند جداره است. فاکتور دیگر تاثیرگذار در خواص نانولوله ها، طول آن ها می باشد. بیشتر بهبود خواص فیزیکی و مکانیکی در مواد تشکیل شده از نانولوله ها به دلیل اثری ایست که این ماده به عنوان الیاف با قطر بسیار کم و سطح ویژه بسیار زیاد، ایفا می کند. البته با زیاد بودن طول CNT ، امکان در هم پیچیدن آن نیز وجود دارد. تشخیص نانولوله های مرغوب از غیرمرغوب آن اغلب مشکل است و این ماده در بسیاری از موارد با سایر نانوساختارهای کربنی مخلوط می باشد.

نانوسیم ها و نانوویسکرها بصورت محدود و با قیمت بسیار بالا یافت می شوند. شرایط تولید این مواد بسیار سخت و پیچیده بوده و اغلب با خلوص پایین یافت می شوند. شرکت پارس صنعت لیما موفق به تولید نانوویسکرهای SiC گردیده که البته تا تولید صنعتی راه دشواری را پیش رو داریم. نانوسیم های نقره (Silver nanowires )، نانومیله های اکسید آهنی (Iron Oxide Nanorods )، نانومیله های اکسید منگنز (Manganese Oxide Nanorods )، نانوسیم های سرب (Lead Nanowires )، نانوسیم های مس (Copper Nanowires )، نانوسیم های کبالت ( Cobalt Nanowires ) و نانوسیم های نیکل (Nickel Nanowires ) از انواع تجاری این دسته هستند.

یا توجه به اینکه کربن به فرم های مختلفی مانند گرافیت، الماس و … در طبیعت وجود دارد، بنابراین باید انتظار داشت که این فرم ها بصورت نانو نیز امکان تولید داشته باشند. نانوگرافیت ها (Graphite Powders )، نانوالماس ها (Diamond Powder )، نانوذرات کربنی ( نانو دوده ) (nanopowder  Carbon   )، نانوفلورین ها  (C60 ) و … می باشد. قیمت این دسته از نانومواد بسیار بالا بوده و تقریبا جز گرانترین دسته محسوب می شوند.

نانومحلول ها نیز دسته ای دیگر از نانومواد هستند که از ترکیب نانوذرات عنصری، اکسیدی یا غیراکسیدی در یک حلال تهیه می شوند. این حلال می تواند آب مقطر، انواع الکل مانند اتانول، متانول، پرپانول و …  باشد. این نانومواد در تحقیقات مرتبط با زیست شناسی، بیوتکنولوژی و شیمی پرکاربرد هستند.

نانومواد معدنی مانند نانوخاک رس ( Nanoclay )، نانو کربنات کلسیم (CaCO3 )، نانو تالک، نانو ميكا-بنتونيت و … نیز کاربردهای مختلفی یافته اند. این مواد از نظر قیمت ارزان بوده و از این رو در صنایع استفاده های متفاوتی پیدا کرده اند. برای مثال از نانوخاک رس در صنایع ساختمانی، نانوپلیمرها، تثبيت‌کننده خاک استفاده می شود.

کوانتوم دات نیز دسته ای از نانومواد هستند که برای کاربردهای نوری استفاده می شوند.

پوشش‌های خود‌تمیزشونده به دو گروه آب‌گریز و آب‌دوست تقسیم می‌شوند و در هر دو نوع، پوشش ‌به واسطه‌ی آب، آلودگی را از سطح می‌زداید، یکی به واسطه تشکیل قطرات کروی‌شکل و دیگری از طریق تشکیل ورقه‌های نازک آب روی سطح. در پوشش‌های آب‌دوست، آب در سطح گسترده می‌شود و به این ترتیب می‌تواند آلودگی‌ها را با خود حمل کند و از بین ببرد. در حالی که در سطوح آب‌گریز، قطرات آب روی سطح می‌لغزند و آن را تمیز می‌کنند. پدیده خودتمیزشوندگی به زاویه تماسی مایع با سطح بستگی دارد. زاویه تماسی مایع در فصل مشترک سه فاز جامد، مایع و گاز در محل تماس قطره مایع با سطح جامد تشکیل می‌شود. به طور کلی، اگر زاویه تماسی کمتر از ۹۰ درجه باشد، سطح را آب‌دوست و اگر بیشتر از ۹۰ درجه باشد، سطح را آب‌گریز می‌نامند. سطوح با زاویه تماس نزدیک به صفر درجه ابرآب‌دوست و سطوح با زاویه تماس بیشتر از ۱۵۰ درجه ابرآب‌گریز نام دارند. سطوح آب‌گریز دارای انرژی سطحی بسیار پایین هستند، در حالی که انرژی سطحی سطوح آب‌دوست بسیار بالاست. استفاده از فناوری نانو و بروز خواص متفاوت در ابعاد نانومتری دستیابی به سطوح ابرآب‌گریز و ابرآب‌دوست را ممکن ساخته است.

 
منبع الهام سطوح خودتمیزشونده‌ی آب‌گریز به گیاه نیلوفر آبی باز می‌گردد. این گیاه به این علت مورد توجه قرار می‌گرفته که از پاکی و تمیزی استثنایی برخوردار بوده است. در این گیاه، آب به محض تماس با سطح به شکل قطرات کروی تجمع یافته و با لغزش از روی سطح ذرات آلودگی و خاک را با خود از روی سطح می‌زداید.
خاصیت آب‌گریزی بعضی از گیاهان مانند نیلوفر آبی به دلیل وجود ناصافی‌های میکروسکوپی است که سبب می‌شود سطوح زبری بر روی برگ‌ها پدید آید که دارای خاصیت آب‌گریزی باشند. زمانی که یک سطح دارای بافت زبری در مقیاس میکرومتر یا نانومتر باشد، فصل مشترک بین هوا و آب در یک قطره که بر روی سطح قرار گرفته است افزایش پیدا  می‌‌کند و نیروی مویینگی بین قطره و سطح شدیدا کم می‌‌شود. بنابراین، قطره آب شکل کروی به خود می‌‌گیرد و به راحتی جریان پیدا می‌‌کند و ذرات آلاینده‌ی موجود بر روی سطح، به قطرات آب چسبیده و با غلطیدن قطرات آب، آلودگی‌ها نیز از سطح زدوده می‌شود.